Svatko tko je prošao ovom zemljom, ostavio je neki trag. Stari Maroko, zaustavljen u vremenu, i novi, moderan Maroko i kojem priča ostarom Maroku s debelim zidinama koje okružuju uske ulice medine zvuče poput bajke. Bučni bazari pretvaraju se u prava središta trgovine, dok su ulice samo metar dalje bez ijednog prolaznika. Maroko je od davnih vremena starim Arapima bio poznat kao Al-Magreb al-Aqsa ili kao zemlja Sunčeva zalaska. Tako ga je zajedno s Tunisom i Alžirom, prije 13.stoljeća nazivala islamska vojska, a Maroko je do današnjeg dana ostao zemlja na krajnjem zapadu islamskog svijeta. U Maroku prevladava arapsko i berbersko stanovništvo, no oni su danas već posve izmješani. Jedna od prepreka na koju biste u Maroku mogli naići je svakako jezik. U gradovima, posebno onim modernijim kao što su Rabat i Casablanca, podjednako se mogu čuti arapski i francuski. Na sjeveru, koji je dugo bio pod španjolskom upravom, govori se španjolski a i lakše je pronaći znalce engleskog jezika. Gradovi u Maroku dijele se uglavnom na stari dio ili medinu u novi dio ili ville novele. To su dva sasvim različita svijeta. U starom dijelu, kao da je vrijeme stalo još u srednjem vijeku, dok novi dio je moderan te možemo reći da ide uz korak sa ostalim modernim svijetom. Život u starom dijelu ili medinama još uvijek podsjeća na prošla vremena te tu vladaju posve drugačiji zakoni, posebno u gradovima Fes ili Meknes. Kaos u uskim uličicama, gomile ljudi što se polako vuku jer im se nikamo ne žur, konji, magarci i mule što prenose teret i vlasnici koji ih tjeraju da se požure, galama i nadvikivanje trgovaca željnih kupaca, miris hrane i začina…
Marakesch, Meknes, Fes, Rabat – to su sve kraljevski gradovi Maroka, zaustavljeni u vremenu, koji čuvaju atmosferu starih dana. Istodobno, bogatstvo kraljevskih palača blješti svojom raskošću mameći znatiželjne poglede koji bi rado provirili u njihovu unutrašnjost.
Simbol Maroka, svakako je Marakesch koji je od 1500. godine postao hram dobrog življenja uz razvoj umjetnosti, gradnje vrtova i dobre hrane. Najstariji i najizvorniji od četiri kraljevska grada je Fes. Stara medina nije nikada bila obnavljana pa se do danas čuva njezin izvorni oblik. Njezine ulice su uske, na njima su stare i oronule zgrade koje poput neke stare knjige prepričavaju priču o bogastvu i raskoši davno prošlog, ali svakako nezaboravljenog vremena. Meknes, stari kraljevski grad okružen 25 km dugim zidinama danas je samo sjena onoga što je nekada bio. Rabat, nekadašnje gusarsko utočište, a danas glavni grad Maroka odavno je prestao biti grad iz srednjeg vijeka. Moderne građevine i iznenađujuče čiste ulice odavno su već preuzele glavnu riječ, međutim vrtovi kraljevske palače još uvijek pričaju o vremenu kad su postojali sultani koji vjeruju u legendu o rodi i tepisima.
Uz iznimno zanimljive prirodno-goegrafske ljepote i raznolikosti, Maroko je prepun spomenika svjetske kulturne vrijednosti, što se posebno odnosi na dosege arapske (maurske) i berberske kulture, ali ima i značajnih arheoloških nalaza iz antičkog doba.
Zanimljivosti:
- mnogi Marokanci vjeruju u vražje oko koje donosi zlo, a od njega se štite tako da pokazuju dlan podignutim prstima prema gore. Ta ruka Fatime, kćeri proroka Muhameda, često se može vidjeti nacrtana na ulaznim vratima kuća
- u Maroku je tradicionalno tetoviranje žena, gdje gotovo svaka žena na ruci, nozi, licu ili zglobu nosi neku privrmeneu tetovažu koja služi za ukras. Djevojke se često tetoviraju kako bi se označio njihov ulazak u svijet odraslih, a dizajn tetovaže pokazuje da li je djevojka udana ili ne
- Svaka četvrt ima džamiju, medresu (školu Kurana) koju su uglavnom pohađali dječaci, fontanu, pekarnicu i hamam (kupelj ili javno kupalište). Naime, mnogi Marokanci još i danas u kući nemaju toplu vodu vjerojatno iz razloga što gradovi od davnina imaju hamame ili kupelji u kojima se stanovnici kupaju kao u vlastitim kupaonicama.