Kapucinske katakombe, Palermo

Na sami spomen Sicilije, vjerujemo da većina prvo pomisli na mafiju, a pogotovo ukoliko se spomene njezin glavni grad Palermo. No, nećemo se orijetirati na organizirani kriminal, već na turističku atrakciju ovog sicilijanskog grada, koju su tek prije nekoliko godina otvorili za javnost. Palermo su osnovali Feničani kao koloniju još u 8. stoljeću prije Krista, a neko vrijeme njime su vladali Kartažani. U 3. stoljeću prije Krista grad dolazi pod vlast Rimljana i postaje dio Rimskog carstva pod nazivom Colonia Augusta Panormitanorum. Od ranog srednjeg vijeka ovdje se izmjenjuju bizantska, saracenska, normanska, hohenstaufovska, anžuvinska, aragonska i burbonska vlast, a sredinom 19. stoljeća zauzima ga Garibaldi. Promjene vladara su dakako ostavile veliki utjecaj na formiranje arhitekture, a posebice do izražaja dolazi normanska arhitektura s primjesom islamskih elemenata. Palermo se može pohvaliti mnoštvom prekrasnih spomenika i građevina, ali i jednom pomalo bizarnom atrakcijom.

Kada prođete kroz vrata Kapucinskog samostana iz 17. stoljeća, prvi dojam će Vam biti da se nalazite na sasvim običnom i po ničem čudnom mjestu, no tada ćete se vjerojatno spustiti u ogromne katakombe i doživjeti nesvakidašnje iskustvo. Naime, upravo u ovim katakombama su se pohranjivali posmrtni ostaci bogatih građana Palerma i preminulih redovnika. Tradicija mumificiranja na Siciliji je započela davne 1599. godine, kada je lokalni svećenik mumificirao kapucina Silvestra Gubbia, a uskoro se taj običaj prenio na lokalno stanovništvo koji su na taj način htjeli sačuvati izgled svojih voljenih, kao onda kada su bili živi! Katakombe su iskopane odmah ispod kapuicnskog samostana i to nakon što je popunjeno originalno groblje, i uskoro je pogreb u ovim katakombama postao statusni simbol! Mrtvaci su održavani tako da u svakom trenutku izgledaju lijepo, obučeni u skupu odjeću, a obitelji preminulih su samostanu davali donacije kako bi se brinuli za mumificirana tijela, ali i kao garanciju da će njihovi najdraži biti stalno u katakombama. Ukoliko obitelj nebi platila, tada bi tijelo preminulog bilo premješteno na neko manje atraktivno mjesto. Posljednji monah je sahranjen u katakombama 1871. godine, a među posljednjima koji su ovdje sahranjeni je dvogodišnja djevojčica Rosalia Lombard koja je umrla od upale pluća, a pošto je njezino tijelo gotovo savršeno očuvano čak i nakon svih tih godina, zovu je Uspavanom ljepoticom…

U ovim se katakombama danas može vidjeti oko 8 000 mumija koje su podjeljene prema kategorijama: muškarci, žene, djevice, djeca, svećenici i redovnici. Ukoliko se odvažite, spustite se u duge hodnike ovih katakombi prepunih mumificiranih tijela koji unatoč svim dragocijenostima i sjajnoj odjeći izazivaju strah i nelagodu…

photo: pixabay.com

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.